Felavatták Nicholas Winton emléktábláját zsinagógánk kertjében

emlektabladohEmléktáblát avattak kedden délelőtt a Dohány utcai zsinagóga kertjében Sir Nicholas Wintonnak, aki a második világháború kitörése előtti hetekben több száz kelet-európai zsidó gyermeket menekített Nagy-Britanniába.

Sir Nicholas Winton 1938-ban járt Csehszlovákiában, ahol szembesült a németek elől menekülők táboraival. Ekkor kezdte el szervezni – előbb a prágai brit nagykövetségről, majd egy prágai szállodában kialakított irodából, végül Londonból – mentőakcióját.

Ilan Mor, Izrael állam budapesti nagykövete hangsúlyozta, hogy Sir Nicholas Winton egyike azoknak, akik megkapták a Világ Igaza elismerést, amely Izrael állam legmagasabb kitüntetése azon nem zsidó emberek számára, akik életüket kockáztatták zsidó emberekért a vészkorszak idején.

Ilan Mor szólt arról is, hogy a túlélők soha nem felejtik el megmentőiket. Magyarországon is 880 ember megkapta már ezt az elismerést, és a budapesti nagykövetségen egyetlen percre sem hagynak fel azoknak az embereknek a felkutatásával, akik megérdemlik, hogy a világ igazai között tiszteljék őket. Így idén október 29-én újabb magyar emberek vehetik majd át a kitüntetést.

dr.Frölich Róbert a Dohány utcai zsinagóga főrabbija, országos főrabbi kiemelte: felmerülhet a kérdés, miért kell Budapesten emléktáblát állítani egy angolnak, aki cseh gyerekeket mentett. Az emléktábla üzenete azonban éppen ebben rejlik, hiszen a vészkorszakban nem magyarokat, angolokat vagy cseheket akartak kiirtani, hanem a zsidókat. Nem az állampolgárság számított, hanem csak az, hogy valaki zsidónak született.

Hozzátette: ez az emléktábla arra figyelmeztet, hogy nem kell közösséget vállalni a náci eszmékkel, sőt lehet is tenni ellene, és ha elegen tesznek ellene, akkor eltüntethető a földről.

A tábla másik üzenete, hogy a zsidók 2000 éve emlékeznek arra, hogy elpusztították a templomukat, 500 éve arra, hogy kiűzték őket Spanyolországból és 70 éve emlékeznek a holokausztra.
“De nem csak az ellenünk elkövetett bűnökre emlékszünk, hanem hálával, szeretettel, megbecsüléssel és soha el nem múló tisztelettel emlékezünk azokra is, akik kiálltak értünk” – fogalmazott Frölich Róbert.

Nicholas_WintonzclNéhány hónap alatt összesen 669 zsidó gyermeket juttatott Prágából Londonba, ahol brit családoknál helyezte el őket.

Az emléktáblát Az Alapítvány a budapesti Dohány utcai Zsinagógáért, az Élet Menete Alapítvány és a MAZSIHISZ együttműködéseként avatták fel.