Pészachi előkészületek: elsőszülöttek böjtje, maceszpénztár létesítése
Pészach (פסח) beköszöntének napján a férfi elsőszülötteknek böjtölniük kell Erev Pészachig, vagyis estig. Mivel azonban ebben az évben Pészach ünnepe szombat este köszönt be, és böjtölni nem lehet szombaton, az elsőszülöttek böjtje csütörtök reggel 4:03 perctől este 18:27-ig tart.
Azért böjtölnek ilyenkor, hogy visszaemlékezzenek az egyiptomi elsőszülöttek halálára és a zsidó elsőszülöttek csodálatos megmenekülésére. Ez a böjt tulajdonképpen az Örökkévaló iránti hála kifejezését szolgálja, amiért a tizedik egyiptomi csapás során megkímélte Izrael gyermekeinek elsőszülöttjeit.
A Tóra több helyütt említi, hogy minden elsőszülött fiút az Örökkévalónak kell szentelni.
“Mert enyém minden elsőszülött; a mely napon megvettem minden elsőszülöttet Egyiptom országában, megszenteltem magamnak minden elsőszülöttet Izraelben, embertől baromig: enyéim legyenek. Én vagyok az Örökkévaló.”
Az elsőszülöttek böjtje (תענית בכורות) során, amely napkeltével veszi kezdetét és egészen napnyugtáig tart tilos az étel és az ital fogyasztása.
A böjt utáni első étkezés az elsőszülöttek számára maga a Széder esti vacsora.
A bölcsek rendelkezése szerint ezt a böjtöt “meg lehet váltani” valamely örömteli vallási eseményen való részvétellel. Ilyen lehet egy talmudi traktátus tanulásának a befejezésekor tartott lakoma, egy brit milá, vagy egy házavatás.
Bár szorosan nem az elsőszülöttek böjtjéhez kapcsolódik, de érdemes ismételten kihangsúlyozni, hogy ezen az ünnepen különlegesen fontos micva a szegények pészáchi szükségleteiről gondoskodni. Régi hagyomány a zsidó közösségekben az úgynevezett maceszpénztár (מעות חיטים). Ez úgy néz ki, hogy a zsidó közösségekben pészáchi vagy maceszalapot létesítenek a helyi és a távolabbi zsidók megsegítésére. Ennek oka, hogy egyetlen zsidó sem ülhet neki a széder megtartásának addig, míg erejéhez képest hozzá nem járult a rászorulók széderéhez.